"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hizmet Döküm Belgesiyle Emeklilik Yaşını Öğrenme

İş hayatınızda gerekli olan hizmet yılını doldurduktan ve bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumunun emekli olma şartlarını yerine getirdikten sonra emeklilik hakkı kazanılır. Tüm sosyal güvenlik kurumlarının tek bir çatı altına toplanmasıyla kişilerin en çok merak ettiği konu da Ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü ile emeklilik yaşımı öğrenebilir miyim, olmuştur.

Hizmet döküm belgesi, ilk sigorta giriş tarihinden itibaren ne kadar yıllık meslek hayatınızın olduğunu, prim ödemelerinizin ne kadar tutar üzerinden yapıldığını ve prim ödemelerinizin kaç günlük olduğunu gösteren bir belgedir. Bu bakımdan hizmet dökümü ile emeklilik yaşı da öğrenilebilir.

E – Devlet Aracılığıyla Hizmet Döküm Belgesi Alınır Mı?

E – devlet uygulaması kullanılarak ulaşılabilecek kamu belgelerinden biri de hizmet dökümüdür. Çalıştığınız ya da ilgili kuruma gitmeden e – devlet uygulamasını kullanarak hizmet döküm belgenize ulaşabilir, emeklilik yılınızı öğrenebilirsiniz. E – devlet sistemi kişisel bir uygulama olduğu için şifre ve T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapılır. Eğer bir e- devlet şifreniz yoksa hemen herhangi bir PTT şubesinden e – devlet şifresi alabilirsiniz.

Şifreniz ve kimlik numaranızla sisteme giriş yaptıktan sonra e – hizmetler alanından SGK sayfasını tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa üzerinden ise bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumunu ( 4 – A, 4 – B ya da 4 – C) tercih ederek karşınıza çıkan seçeneklerden hizmet dökümü belgesi seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından başta emeklilik yaşınız olmak üzere emekliliğiniz ve hizmet yıllarınıza dair tüm bilgileri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Hizmet Dökümü Başka Nasıl Alınır?

Ne zaman emekli olabilirim hizmet dökümü ile öğrenebileceğiniz yollardan bir diğeri de SGK’nın internet sitesi olmaktadır. http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ linkini tıkladıktan sonra e – SGK alanını seçmelisiniz. Yönlendirildiğiniz sayfa üzerinde ise Vatandaş menüsü bulunur. Bu menüden yine bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumunu seçip sizden istenilen bilgileri eksiksiz olarak ve doğru içerikle girmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra yapmak istediğiniz işlemi, emeklilik yaşı sorgulama ve hizmet dökümü talep etme alanını tıklamanız yeterli olacaktır. Ardından emekliliğinize ait tüm bilgiler ekrana yansır.

 

Tek Yorum

  1. eveozelders eveozelders

    Takip edilmeye değer bir websiteniz var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir