"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tunus İşi Bebek Yeleği Yapılışı, TUNUS ÖRGÜ MODELİ VE TEMALI YELEK YAPIMI

Tunus işi bebek yelekleri gerçekten çok güzel görünen yelek modelleridir. Tunus örgüsü ile bebeklerinize harika yelekler örebilirsiniz. Tunus örgüsünü düz ördükten sonra üzerine işlemeler yaparak da çocuklar için mükemmel yelekler ortaya koyabilirsiniz. Tunus örgüsü tuğ ile yapılan bir örgüdür. Ancak Tunus örgüsü yapabilmeniz için normal dantel tığları kullanılmaz. Tunus işi tığ kullanılır. Bu tığlar şişte olduğu gibi ilmek alabilmek için arkası uzun olmalıdır. Ancak ucunda da tığ başlığı olmalıdır. Yani aslında Tunus örgüsü için normal şişin başlıklı olanlarından tercih edilir. Bu tığlara tuhafiyelerden ulaşabilirsiniz.

Tunus İşi Bebek Yeleği Yapılışı oldukça kolaydır. Tek tığ ile yapılır. Tunus işi örgüsünün temel mantığı şu şekildedir:

  • Önce örmek istediğiniz uzunluğa kadar zincir çekiyoruz
  • Daha sonra çektiğiniz zincirlere batarak ve ip dolayarak şişinize ilmeklerimizi topluyoruz.
  • Sıra sonuna kadar topladığımız ilmekleri geri dönüşte tek tek çıkararak örüyoruz.
  • İşte Tunus işi örgüsü bu kadar kolay.

Tunus İşi Bebek Yeleği Yapılışı da oldukça kolaydır. Sadece Tunus işi örgü ile yeleği tamamladığınızda bile ortaya harika bir yelek çıkacaktır. Ortaya çıkan yeleğin üzerine farklı renk ip ile işlemeler yaparak yeleğe hareketlilik de katabilirsiniz.

Tunus İşi Yelek Yapılışı Anlatımlı

Tunus işi bebek yelek yapımı anlatımlı olarak aktaralım;

  • Tunus işi bebek yeleğinin yapımına yeleğin lastik kısmından başlıyoruz. Öncelikle kaç cm uzunluğunda bir yelek istiyorsanız o kadar zincir çekiyoruz.
  • Daha sonra zincirlere batarak şişimize ilmeklerimizi tığımızda topluyoruz.
  • Sıra sonuna geldiğimizde ilk ilmeğimizi tek çıkarıyoruz, sonraki ilmekleri ikişer ikişer çıkarıyoruz.
  • Bu şekilde 4-5 sıra örerek lastiğimizi örüyoruz. Daha sonra normal Tunus işi bebek örgüsü yaparak yeleğimizi tamamlıyoruz.

Tunus İşi Bebek Yelekleri Süslemeleri

Tunus işi bebek yeleklerinin üzerine ördek, araba, kuş, nazar boncuğu, balon, balık, çiçek ve daha bir sürü süsleme yapılmaktadır. Bu süslemeleri tığ ile yeleğe işleyebilirsiniz. Yapımı şu şekildedir. Tığın ucunu yeleğin üzerinden arka tarafa geçiriyoruz. Daha sonra alttan tığa ip dolayıp üste çıkarıyoruz. Daha sonra yukarıdan yan tarafa batıp aşağıdan ip alıp zincir çekiyoruz. Yani aslında zincir çekerek yeleğin üzerine işleme yapmış oluyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir